اولین جلد «نامه خسروان» توسط دکترغلام محمدطاهری منتشرشد

  • ۱۷۸۵
اولین جلد «نامه خسروان» توسط دکترغلام محمدطاهری منتشرشد

اولین جلد «نامه خسروان» گزارش و ویرایش شاهنامه فردوسی بر‌اساس دستنویس سن ژوزف به کوشش دکتر غلام محمد طاهری مبارکه در دسترس علاقمندان ادبیات قرار گرفت.

دکتر غلام محمد طاهری مبارکه در معرفی این کتاب نوشته‌اند: «گزارش و ویرایش شاهنامه فردوسی بر اساس دستنویس نویافته سن ژوزف (بیروت) که از معتبرترین نسخه‌های شناخته شده تاکنون است، از دیدگاه واژگانی، اساطیری، داستانی و زیبایی شناختی‌، در چندین دفتر به چاپ خواهد رسید. در هر دفتر بیت به بیت شاهنامه با معتبرترین دستنوشته‌ها و نسخه‌های چاپی سنجیده می‌شود و نیز شرح‌های مشهور شاهنامه مورد نقد، تحلیل و تفسیر قرار خواهد گرفت.

جلد اول این مجموعه به دیباچه شاهنامه اختصاص دارد و در پیوست‌های این جلد از کتاب ، به طور مبسوط درباره «مذهب فردوسی» و «افسانه فردوسی و محمود» بحث شده است.

این کتاب توسط انتشارات آراد کتاب چاپ و پخش این کتاب در تهران توسط انتشارات طهوری و آراد کتاب شروع شده است.

«نامه‏ خسروان» علاوه‌بر متن شاهنامه، دایره‌المعارفی است از تاریخ، اسطوره و هر آنچه مربوط است به فرهنگ و آیین‏های باستانی ایران‌زمین.
این کار عظیم که تاکنون دو جلد آن منتشر شده است، شامل موارد زیر است:
- متن شاهنامه، ویراستاری و تصحیح براساس یک نسخه (نسخه سن ژوزف)
- ترجمه جدید و دقیقی از شاهنامه عربی به گزارش بنداری
- تحلیل داستان کیومرث (در این جلد)
- دگرنویسی نسخه‌ها
- کیومرث و نخستین انسان در اسطوره‌های سکایی
- درآمدی بر اسطوره آفرینش غول نخستین
و متن داستان کیومرث براساس شاهنامه دستنویس ٧٠٥ (قاهره ٤).
آنچه طی این دو جلد انجام شده است تجربه گرانسنگی است که حاصل آن تحلیل بیت‌به‌بیت شاهنامه است بر متن گستره عظیم دستاوردهای اسطوره‌شناسی. در این مجموعه با خوانش تازه‌ای از شاهنامه مواجه هستیم که از کلمه به کلمه و بیت به بیت نقب زده می‌شود به این دستاورد عظیم اساطیر قومی.
 کار بدیع دکتر طاهری در این مجموعه دقت و کنکاش در این ارزش شاهنامه است، ارزشی افزون بر همه ارزش‌های شناخته‌شده این اثر بزرگ زبان فارسی؛ اینکه در جزءبه‌جزء شاهنامه آن همه دانش مکتوم در کلمه‌ها و بیت‌ها و ماجراها کشف و تحلیل شود.
دکترطاهری، کار عظیمی را شروع کرده است؛ کاری که پس از انجام و پایان آن تازه آغاز خواهد شد. کاری که قرار است از دل آن متن ویراسته و تصحیح‌شده شاهنامه براساس نسخه سن ژوزف در‌آید و نیز کتاب‌های مفصلی در مورد هر یک از مباحثی که در هر جلد و به مناسبت آن جلد شمه‏ای از آنها آورده شده است. کاری که دکتر غلام محمد طاهری بعد از انتشار چند جلد از این مجموعه و نه در پایان کار، باید انجام بدهد تفکیک بخش‌های مختلف و پرداختن و انتشار هریک به‌صورت مستقل و کامل است. بنابراین نامه خسروان، دفتر دوم شروع این راه بس طولانی است.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی